Duyuru
Ana Sayfa / Yazılar / Klavye Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klavye Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klavye bilgisayarların çok önemli bir giriş birimidir. Klavyeler ilk çıktığından bugüne önemli bir değişim göstermiştir. Ancak yaygın kullanılan klavye türü uluslararası standart olarak kabul edilen Q klavyedir. Bununla birlikte talep edildiğinde yerel alfabeye uygun klavyeler de kullanılmaktadır. Ayrıca Latin harflerinin yerleri de değişebilmektedir.

Örneğin Türk klavyesi olarak da bilinen F klavye bunlardan biridir. Ancak artık ülkemizde en yaygın kullanılan Q klavyedir. Ayrıca Q klavye Windows üzerindeki bir işlemle F klavyeye rahatlıkla dönüştürülebilmektedir. Bu durumda ise ezbere bilmeyenler için klavyenin üzerine harf etiketlerini yerleştirmek gerekecektir.

Peki, klavye seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Öncelikle Q klavyenin Ş, Ğ, Ç, Ö gibi Türkçe harf karakterlerin desteklendiğine bakmalısınız. Gerçi Türkiye’de satılan Q klavyelerin nerdeyse tamamında bunlar vardır. Fakat yine de dikkat etmelisiniz. Diğer önemli husus USB girişinin olup olmadığıdır. Ancak son ürünler USB destekli üretilmektedir.

Bundan da önemli husus klavyenin kablolu mu kablosuz mu olacağıdır. Şayet kablolardan rahatsız oluyor ve bazen uzaktan yazacaksanız, wireless yani kablosuz klavye almanız gerekir. Bunun dışında tuşların ergonomikliğine bakın. Tuşlar yüksekteyse zamanla elleriniz epey efor sarf edecek ve acıyacaktır. Alçak yüksekliktekileri tercih etmeniz avantajlıdır. Geceleri bazen karanlıkta yazıyorsanız aydınlatmalı klavyelerden alınabilir.

Klavye dili seçimi nasıl yapılır? Windows için Denetim Masasına girin ve Saat, Dil ve Bölge’yi tıklayın. Buradan Bölge ve Dil’i seçin. Bir menü açılacaktır ve oradan ‘Klavye ve Diller’ sekmesinden klavye seçimini yapabilirsiniz.

Hakkında: Siber Adam

Siber Kurs projesinin sahibi ve yöneticisi.

İlginizi Çekebilir

Instagram-pinch-zoom-teaser-001

Instagram’a Yakınlaştırma Özelliği Geldi

Birçok kullanıcının beklediği “zoom” özelliği sonunda geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir