Duyuru
Ana Sayfa / Yazılar / Mac ve Windows Karşılaştırması

Mac ve Windows Karşılaştırması

Bunun için öncelikle işletim sistemi kavramını kısaca açmak gerekir. İşletim sistemi çok önemli bir yazılım paketi olup bilgisayar donanımlarının sistematik düzen içinde istikrarlı çalışmasını sağlar. Bu ana yazılımdır. Üzerine yüklenecek programların da ana yazılıma mutlaka uyumlu olması gerekir. Konu başlığımızdaki her ikisi de işletim sistemine işaret eder. Gerçi bir düzeltme yapılırsa Mac Unix tanımlaması en doğru şekli olacaktır.

Çünkü Apple Macintosh bilgisayarlarının çekirdek yapısı UNIX mantığı ile işler. UNIX ise en eski işletim sistemlerinden biri olup dünyadaki en güçlü mimari kabul edilmektedir. UNIX ilk başlardaki gibi tek işletim sistemi olmaktan çıkıp artık Linux ve Mac OS X şeklinde yüklenmektedir. Mac sonuçta UNIX’e dayandığından dünyanın en güçlü işletim sistemi çekirdek yapısına sahiptir. Windows ise aslında MS-DOS mimarisine sahiptir. Mac ile karşılaştırıldığında fazla zayıf kalmaktadır. Bu yüzden teknik servise format için en fazla PC Windows bilgisayarlar gider.

Mac OS X çok zor çöker. Windows ise zayıf mimarisinden dolayı çökmeye eğilimlidir. Aynı zamanda Mac OS X çoklu görevlerin altından daha kolay kalkar. Yani işlemciyi (CPU) daha az yorar. Ayrıca Mac OS X önceki versiyonu olan Mac OS eksilerini tamamen telafi ettiğinden Windows’un eski artılarını da izole etmiştir. Yani bir bakıma Windows’un Mac’e karşı pek bir artısından söz etmek kolay değildir.

Server bağlanma konusunda da Mac daha avantajlıdır. Ancak işletim sisteminin ilk açılışı son testlere göre Windows’tan birkaç saniye geridedir. Bununla birlikte yine program zenginliği açısından Mac OS X rakibinden geridedir. Buna oyun programlarını da katabiliriz. Windows özellikle oyun yazılımları açısından açık ara öndedir. Son olarak Mac OS X yapısının UNIX tabanlı olmasından dolayı Linux ile çok yakın akraba olduğunu da ekleyelim.

Hakkında: Siber Adam

Siber Kurs projesinin sahibi ve yöneticisi.

İlginizi Çekebilir

Instagram-pinch-zoom-teaser-001

Instagram’a Yakınlaştırma Özelliği Geldi

Birçok kullanıcının beklediği “zoom” özelliği sonunda geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir