Duyuru
Ana Sayfa / Yazılar / 4.5G Nedir? Kimler Kullanabilecek?

4.5G Nedir? Kimler Kullanabilecek?

 

Gündem konularından olan 4.5G nedir? Bunu kimler kullanabilecek? Ülkemizde hala Adil Kullanım Kotası adli bir bela varken 4.5G bize neleri sağlıycak?

Dördüncü nesil kablosuz ağlara 4G adı veriliyor. Ülkemizde 4G’nin daha gelişmiş sürümü kullanılacak olması nedeniyle 4.5G adını alıyor. 4.5 saniyede 37.5MB (300Mbps) ve üzerine ulaşabiliyor şuan ki 3G yoğun olmadığı zamanlarda 20-25Mbps’lik hızlara ulaşabiliyor. Ancak bu demek değil ki herkes o hızlara ulaşacak. Çünkü ülkemizde fiber altyapısı bile olmayan iller var.

3G site gezerken yeteri kadar hızlı olduğu için 4.5G nin yeteneklerini site gezerken değilde skype görüşmesi veya Face Time görüşmeleri yaparken “Aaaa Ahmet kanka yanımda gibi canlısın ” deyince anlıyacağız. Ve bu hızı büyük dosyaları indiriken de keşfetmek mümkün.

4.5G, beraberinde getirdiği VoLTE gibi teknolojiler sayesinde sesli görüşmelerin de kalitesini artırıyor. Üstelik çağrı yaparken karşı tarafla bağlantı kurmanız da çok daha hızlı gerçekleşebiliyor.

4.5G yi kullanmak için özel telefonlara ihtiyacımız yok 4Gyi destekleyen tüm telefonlar örnek gerekirse; HTC One M9, Samsung Galaxy S6, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air 2 gibi cihazlar, 4G’yi, dolayısıyla 4.5G’yi destekleyen cihazlar arasında.

4G planlarda aksaklık olmaması halinde, önümüzdeki senenin Nisan ayında hizmete açılacak 4.5G verecek operatörerin 2024’e kadar Türkiye nufüsünun %95’ine bu bağlantıyı ulaştırması gerek.

4.5G dağıtılmasıyla birlikte 3G hizmetlerinin hızlarında da artış olacak. Fakat bunu demeden de geçemiycem ülkemizde A.K.K. adlı bir bela olmasına rağmen internet fiyatlarının bana göre yüksek olması, Fiber internet altyapısının bile çoğu yerde olmaması bu işi nasıl etkiler veya cidden o rakamlara ulaşabilir miyiz merak konusu doğrusu.

Hakkında: Yesil

İlginizi Çekebilir

Instagram-pinch-zoom-teaser-001

Instagram’a Yakınlaştırma Özelliği Geldi

Birçok kullanıcının beklediği “zoom” özelliği sonunda geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir