Duyuru
Ana Sayfa / Yazılar / Slow Motion (Ağır Çekim) İçin Gerekenler

Slow Motion (Ağır Çekim) İçin Gerekenler

Slow motion, adından da anlaşılacağı gibi ağır çekim tekniğidir. Ağır çekim tekniği günümüzde daha çok aksiyon filmlerinde ve bilimsel deneylerde kullanılıyor.

Standart bir kamera saniyede 23-25 kare çekim yapıyor ve bu kareleri 1 saniyeden yavaş oynatırsak, daha yavaş bir görüntü elde ederiz ama görüntüde takılmalar meydana gelir. Yani bir akıcılık olmaz. Bu nedenle slow motion için özel kameralar geliştirildi. Bu kameraların başında “Phantom” geliyor.

Phantom Flex, 4K (4096px x 3112px) çözünürlüğünde 1000fps’ye kadar çekim yapabiliyor. Yani saniyede 1000 kare çekiyor ve bunu 4K çözünürlüğünde yapıyor. Bu da standart bir kameranın 40 katı demek oluyor. Tabii ki çekim kalitesini düşürerek saniye başına düşen kare sayısını artırabiliriz.

Peki bu kadar hızlı çekim yapan bir kamera ile neler çekebiliriz?

Bu kamerayla bir silahtan çıkan mermiyi çekip onu öyle bir yavaşlatırız ki izlemekten sıkılırız. Yani o kadar yavaşlatabiliriz. Zaten eline bu kamerayı geçirenler hep göremedikleri şeyleri izlemek için kullanıyor.

Bu kadar özelliğe sahip bir kameranın fiyatı da özel olmalı değil mi? Tabii ki de. Phantom Flex’in şuan ki piyasa fiyatı tam tamına $140.000. 

İnsan bu fiyatı duyunca bir düşünüyor. Acaba bu kadar para eder mi? Aslında bu kamerayla yapacağınız işleri düşündüğünüzde eder ama kullanmak için onu satın almanıza gerek yok. Birçok profesyönel yapımcı, ekipmanını satın almaz, kiralar. Ben de size bunu öneririm. Türkiye’de bir çok ekipman kiralayan şirketler var.

Başka kamerayla slow motion yapılmaz mı?

Pek tabii yapılır. Ama lezzetli olmayabilir. Şöyle ki:

Şuan piyasada ortalama 2500 liraya bulabileceğiniz bir Sony HDR PJ660 ile saniyede 60 kare çekebilirsiniz. Ama bu 60 kere ile görüntüyü bozmadan sadece iki katı yavaşlatabilirsiniz. Yani 5 saniyelik videoyu 10 saniyeye kadar yavaşlatabilirsiniz. Daha fazla yavaşlatırsanız bozulmalar meydana gelecektir.

Şimdi konuyu biraz daha yer yüzüne indirelim ve düşük maliyetlerle slow motion nasıl yapılır onu öğrenelim.

Elimizde fazla imkan yok diyelim. O zaman bulabildiğimiz en iyi video kamerasını bulacağız. Tam profesyonel fotoğraf makineleri de işimizi görebilir.

Makinemize öncelikle birkaç ayar yapmamız gerekecek.

1- İlk yapacağımız ayar TV formatı. Ayarlar menüsünde mutlaka TV formatı ayarı vardır. Bu ayar iki seçeneklidir. NTSC ve PAL.

  • NTSC: Amerika ve Japonya’nın yayın formatıdır. Saniyede 30 kare içerir (30fps).
  • PAL: Avrupa ve Asya’nın yayın formatıdır. Saniyede 25 kare içerir (25fps).

2- Bu özelliklere baktığımız zaman TV formatımızı NTSC yapmamız daha iyi olacaktır.

3- Ardından kalite ayarlarından en çok kare sayısına sahip olan ayarımızı seçiyoruz. Büyük ihtimal kalite düştükçe kare sayısı artacaktır.

4- Ortam aydınlatmasını iyi yapmalıyız. Yani her şey net olmalı.  Güzel bir ışık bulacağız ya da gün ışığının en güzel olduğu zamanda çekeceğiz.

5- Açık diyaframlı bir lens işimizi kolaylaştıracaktır. Çünkü diyafram ne kadar açılırsa o kadar net görüntümüz olacaktır. Kısaca ISO 200’den fazla olmamalı.

6- Enstantaneyi hızlandırmayı unutmuyoruz.

7- Son olarak kameramızı sabitliyoruz. Yani mutlaka bir tripod kullanıyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra kayıt tuşuna basıyoruz ve görüntümüzü çekiyoruz. Bu kısımdan sonrası “After Effects”in veya Premiere’in işi.

After Effects veya Premiere ile bir efekt kullanarak aralara kareler ekliyoruz. Yani iki karenin arasındaki geçişi yumuşatıyoruz ve karelerimiz artıyor. Örneğin 60fps çektiğimiz görüntüyü 80fps’e çıkarabiliyoruz. Tabii bunun da dozunu ayarlamak lazım.

Premiere kısmını anlatan bir ders videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Takipte kalın.

 

Hakkında: Siber Adam

Siber Kurs projesinin sahibi ve yöneticisi.

İlginizi Çekebilir

Instagram-pinch-zoom-teaser-001

Instagram’a Yakınlaştırma Özelliği Geldi

Birçok kullanıcının beklediği “zoom” özelliği sonunda geldi.

2 Yorumlar

  1. Videoyu eklememişsin aradan 2 sene geçmiş sayın “Merhaba sevgili siberkurs takipçileri” bey 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir