Duyuru
Ana Sayfa / Yazılar / Türkiye’de Bitcoin Kullanımı

Türkiye’de Bitcoin Kullanımı

Bitcoin, deneme yöntemiyle başlatılmış dünyanın herhangi bir bölgesindeki herhangi bir insana ödeme yapmanızı sağlayacak sanal para birimidir. Bitcoin teknolojisi, noktadan noktaya dağılımlı bir ağ ile çalışır. Böylece merkezi bir kuruluşa gerek yoktur. Paranın oluşumu ve transferi ağ üzerinden toplu bir biçimde gerçekleştirilir.

Bitcoin aynı zamanda bu programında adıdır. Bitcoin ile para göndermek herhangi bir kurum onayı gerekmeksizin gerçekleştirilebilir. Üstelik hızlı ve harcaması dakikalar içinde olur ve diğer ödeme seçeneklerine göre az masraf barındırır. Bu bir yazılım olduğu için herhangi hükümet, banka veya organizasyondan baskı yiyemez. Bitcoinde şuan hali hazırda 100.000 aşkın üye bulunmaktadır.

Peki, bu bitcoin sistemi nasıl çalışmaktadır? Şöyle ki bitcoin yapılan ödemelerin doğrulanması adına asimetrik şifreleme noktadan noktaya ağ bağlantısı veya proof-of-work gibi bağlantılar kullanır. Bitcoinler ödeme yapıldıktan sonra alıcı adrese imzalanarak gönderilir. Her kullanıcının birden fazla adresi olabilir. Her işlem duyuruma dâhildir ve blog zincirine ilave edilecektir.

Böylece eklenen bitcoinler birden fazla kullanıma kapatılmıştır. Her işlem bir veya iki saatte, blog zincirini uzatmaya çalışanların büyük işlem gücü ile kitlenir. Bu tarz teknolojiler ile bitcoin güvenilir ve kullanışlı bir kaynaktır. Türkiye’de ise kullanımı henüz çok fazla yaygın olmasa da gün geçtikçe giderek artacağını düşündüğümüz bir ödeme metodu olarak karşımıza çıkabilir.

Hakkında: Siber Adam

Siber Kurs projesinin sahibi ve yöneticisi.

İlginizi Çekebilir

Instagram-pinch-zoom-teaser-001

Instagram’a Yakınlaştırma Özelliği Geldi

Birçok kullanıcının beklediği “zoom” özelliği sonunda geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir