Duyuru
Ana Sayfa / Yazılar / Güneş Enerjisini Depolayan Bank

Güneş Enerjisini Depolayan Bank

Hırvatistan’da Ivan Mrvoš adında 20 yaşındaki bir kolej öğrencisi, gündüz güneş enerjisini depolayan ve bu enerjiyle geceleri aydınlanan bir bank tasarladı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından şüphesiz ki en verimlisi güneş enerjisi. Bu enerjiyi düzgün amaçlar için kullanırsak, oldukça iyi sonuçlar elde edebiliriz. Hatta güneş enerjisi son zamanlarda çok ilgi gösterilen drone’lar gibi birçok teknolojik araçta kullanılmaya başlandı bile.

Gelelim bu Ivan kardeşe. Ivan, halka açık yerlerde bulunan bankların üst kısımlarına güneş panelleri yerleştirdi. Böylece insanlar hem beklemek, dinlenmek için banka oturabiliyor hem de gündüz depolanan enerjiyle akşamları banklar ışıldıyor. Aynı zamanda bu enerjiyi telefonunuzu şarj etmek amacıyla da kullanabilmeniz için Ivan banklara prizler de koymuş.

Bu proje Ivan ve arkadaşlarının 4 aylık çalışması sonucu gerçekleşmiş. Banklar şuanda sadece birkaç noktada bulunuyor. Bankları ülke geneline yaymak isteyen Ivan, bunun için maddi desteğe ihtiyacı olduğunu da söylüyor.

IvanMirvos

IvanMirvos2

 

Sizce bu banklardan ülkemizde olsa nasıl olur?

Hakkında: Berkay GÜRGEN

İlginizi Çekebilir

Instagram-pinch-zoom-teaser-001

Instagram’a Yakınlaştırma Özelliği Geldi

Birçok kullanıcının beklediği “zoom” özelliği sonunda geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir