Duyuru
Ana Sayfa / Yazılar / Silikon Vadisi

Silikon Vadisi

 

silikon-vadisi

Silikon Vadisi, Kuzey Kaliforniya’daki San Francisco vadisinin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isimdir. Bu ismin sebebi ise bölgede yoğun olarak üretim ve geliştirme faaliyetinde bulunan silikon kırmık (yonga, İng:chip) üreticileridir.

Sonradan, yüksek teknoloji ile ilgili sektörleri ifade etmek için kullanılan isim olmuştur. Çünkü pek çok bu tip firmanın merkezi veya çıkış yeri burasıdır. Bunlara örnek olarak; Intel, Cisco, Google, HP, Maxtor, Softway Solutions, Apple, Microsoft, Oracle, Nvidia, AMD,Facebook, Twitter, Mozilla sayılabilir.

Silikon Vadisi Dünya’nın teknoloji merkezidir. Teknolojik anlamda birçok yeniliğin bulunduğu ve ilk test edildiği yerdir.

Teknoloji devlerini besleyen Kaliforniya’da bulunan Dünyaca ünlü Stanford Üniversitesi ve Berkeley Üniversitesi mevcuttur.

Dünya’daki en büyük inovasyon merkezidir. ABD ekonomisine en büyük girdi buradan sağlanmaktadır.

Silikon Vadisi’nin nüfuzu 3.000.000 geçiyor ve yaşayanların %40 ABD dışı doğumlu. Kişi başına ortalama gelir 75.000$ olan vadi sadece kendi başına Finlandiya’nın ekonomik gücünü yakalamış.

Yeni fikirlere açık olan vadi, fikirlerini hayata geçirmek isteyenlere bütün imkânlarıyla destek sağlayacak Dünya’daki tek yer.

Hakkında: enestalhasirin

İlginizi Çekebilir

Instagram-pinch-zoom-teaser-001

Instagram’a Yakınlaştırma Özelliği Geldi

Birçok kullanıcının beklediği “zoom” özelliği sonunda geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir