Yeni bir fotoğraf makinesi mi alacaksınız? Belki de akıllı telefonlardan artık DLSR’a terfi etmek istiyorsunuz. İşte size bir seçenek: Canon EOS 700D!

Ülkemizde profesyonel fotoğraf makinesi dendiğinde akla iki marka gelir. Evet! Canon ve Nikon. Biz de bugün Canon’un ortalama 1800-2000 TL fiyat bandındaki ürünü EOS 700D’yi inceliyoruz.

Kime Hitap Ediyor?

700D açıkçası başlangıç seviye kullanıcıları için üretilmiş. Başlangıç seviye modellerinin tüm özelliklerini bize sunuyor. İlk fotoğraf makinenizi alıyorsanız, fotoğrafçılığa hevesliyseniz ve öğrenmek istiyorsanız bu ürün sizin için ciddi bir seçenek olabilir. Fotoğraf makinelerindeki “başlangıç seviyesi” kavramı sizi korkutmasın. Çünkü bu kavram akıllı telefon dünyasındaki “giriş seviyesi” kavramından oldukça ayrışıyor. Eğer gerçekten hevesliyseniz ama yeterli bilgiye sahip değilseniz ilk makineniz mutlaka başlangıç seviyesi bir model olmalı. Başlangıç seviye üstü modellere baktığınızda fotoğraf performans artışının yanı sıra yapmanız gereken kontroller artıyor ve karmaşıklaşıyor. Ve kullanıcı onca tuş onca ayar arasında kaybolabiliyor. Sırf bu yüzden fotoğrafçılıktan soğuyan bir çok kullanıcı mevcut. Bu yüzden bence ilk makineniz gerçekten çok önemli.

Teknik Özellikler
İsterseniz şimdi 700D’nin teknik özelliklerine odaklanalım. 18 mp’lik bir makine olan 700D CMOS sensöre sahip. Bu üründen alabileceğiniz maksimum çözünürlük 5184 x 3456. ISO değeri 100 ile 12800 arasında değişebiliyor. Tam 9 AF noktası bulunurken bu 9 noktanın tamamı da cross type yani hassas bir şekilde netleme yapıyor. Canon’un başlangıç seviye modellerinde kullandığı DIGIC 5 işlemciyi kullanan 700D saniyede 5 fotoğraf çekebilme yeteneğine sahip. Dolu şarjla flaşlı ortalama 420 foto çekerken bu sayı flaşsız 1190’a kadar çıkıyor.

Video özelliklerinden de bahsedecek olursak; Full HD(1920×1080) 30fps ve HD(1280×720) 60fps video çekimi yapılabiliyor. Video kaydında sesleri de stereo olarak kaydetmesi de önemli. Güzel bir haber: bu ürün Canon’un STM yani video için oluşturulmuş lenslerini de destekliyor. Eğer bu makineyle video da çekeceğim ve videoda odaklama esnasında motor seslerini duymak istemiyorum diyorsanız IS STM lenslere yönelmenizi tavsiye ediyorum. Cihaz 3 inçlik dönebilen ekrana sahip. Ayrıca gayet stabil çalışan dokunmatik bir ekran olduğunu da belirtelim. Kullanılabilirlik açısından gerçekten başarılı bir deneyim sağlıyor.

Bu Fiyatta Rakibi Kim?
Eylül 2015 fiyatları baz alındığında 18-55(DC,IS,STM-DX,VR) kit lens ile satılan ürünler karşılaştırıldığında şu anki rakibi Nikon D5200 olarak görülüyor. Bu cihazda bir çok açıdan güzel bir deneyim sunsa da ISO başarımı, AF başarımı ve video çekiminde alınan tatminde Canon EOS 700D’nin bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç ve Önerilen Lens

Toparlayacak olursak yeni başlayan biri iseniz ve almışken iyi bir makine alayım iyice öğreneyim çektiğim fotoğraflar ve videolar beni tatmin etsin fiyatı da 2000 TL’yi aşmasın diyorsanız. Canon EOS 700D sizin makineniz olabilir. Eğer bir miktar daha para verebilirim diyorsanız önerdiğim lens 18-135 IS STM dir ama 18-55 IS STM de gayet yeterlidir.

NOT: Bu ürün bazı başka ülkelerde Canon Rebel T5i adıyla da satılmaktadır.

Yazar: YGZ

3 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın!
Lütfen buraya adınızı girin