Bir önceki yazımızda darboğazın ne olduğunu anlatmıştım. Bu yazımızda ise darboğazı nasıl önleyebileceğinizden bahsedeceğim.

İlk yöntemimiz oyunun ayarlarını ve çözünürlüğünü yükseltmek olacaktır, ancak ekran kartınız orta seviye bir kart ise bu yöntem darboğazı önleyebilir fakat alacağınız FPS’i düşürebilir.

Bu yüzden ekran kartımıza downclock işlemi yaparak ekran kartının gücünü düşüreceğiz ve işlemci ile arasındaki dengeyi sağlamaya çalışacağız. Bu işlemi yapabilmemiz için bizim MSI AfterBurner yazılımına ihtiyacımız var.

MSI AFTERBURNER İNDİR

Öncelikle yapacağınız işlemler çok az da olsa risk taşımaktadır. Bu yüzden yapacağınız işlemler sırasında herhangi bir sorun yaşarsanız ben veya Siber Kurs bu sorundan sorumlu değildir. Ayrıca bu işlem ekran kartınızı garanti dışına çıkartabilir.

Programı kurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayarak downclock işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Programı açtıktan sonra Core Clock ve Memory Clock kısımlarını değerlerini dengeli bir şekilde düşüreceğiz.
  2. Core Clock değerini her denediğiniz zaman 15’er 15’er düşürün.
  3. Core Clock değerini düşürürken aynı anda Memory Clock değerinin de 21’er 21’er düşürün.

Not: Her düşürdüğünüz de oyuna girip darboğaz azaldı mı diye kontrol edin. Bunu fazla abartırsanız ekran kartınızı bozabilirsiniz. Mesela -150 Core Clock -210 Memoy Clock değeri yapmayın! Onun yerine her seferinde kontrollü bir şekilde performansı düşürün.

Mesela

  1. Denemede Core Clock –> -15 Memory Clock –> -21
  2. Denemede Core Clock –> -30 Memory Clock –> -42

Bunu her yapışınızda ekran kartınızın performansını birer tık düşürürsünüz ve bu şekilde işlemci ve ekran kartı arasındaki dengeyi sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın!
Lütfen buraya adınızı girin