Bluebox’da aynı sistemin mavi olanıdır. Ama genellikle kullanılan sistem greenbox’dır. Çünkü insan üzerinde en az bulunan renklerden birisi yeşildir.

-Ne İşe Yararlar?
Greenbox ve bluebox, “Chroma Key” adlı bir tekniğe hizmet ederler. Bu teknik ile görüntüdeki bir rengi silip, yerine istediğimiz görüntüyü koyabiliriz.

Örneğin bir patlama sahnesi var. Patlayan bir arabanın önünde duran birisi patlamadan etkilenip havaya uçacak. Bu sahneyi çekmek için öncelikle yeşil perdenin önüne adamımızı koyarız ve adamımız da patlamadan etkilenmiş gibi atlar. Uygun şartlarda bu görüntüyü çektikten sonra chroma key yöntemiyle yeşil kısmı silip oraya patlama sahnesini koyabiliriz. Böylece adamımız patlayan arabanın önündeymiş gibi görünür.

Bu videoyu izleyip, Greenbox ve Bluebox’ın nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

-Nasıl Kullanılır?
Greenbox’ı kullanmak için en gerekli şey ışıktır. Işık sisteminiz öyle güzel olmalıdır ki yeşil perde üzerinde tek renk elde edin. Eğer ışıktan kaynaklı farklı renkler oluşursa keyleme yaparken çok sıkıntı çekersiniz.

-Nerde Bulabiliriz?
Greenbox sıradan bir yeşil perde değildir. Greenbox ışığı güzel bir şekilde emer. Yani ışık vurduğunda parlamaz. Özel bir kumaşı vardır.

Türkiye’de uygun fiyata Greenbox bulmak biraz zor. Bu nedenle eBay gibi siteler aracılığıyla yurtdışından sipariş verebilirsiniz. Onun dışında kendi çabalarınızla da yapabilirsiniz. Uygun bir yeşil boya bulup duvarınızı boyayıp kullanbilirsiniz. Mat boya olmasına dikkat edin. Bu yöntem orijinali kadar iyi sonuç vermese de sizi idare eder.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın!
Lütfen buraya adınızı girin